Niezbędna pomoc w pracy fizjoterapeuty i masażysty

Każdy z nas idąc na masaż czy jakikolwiek zabieg kosmetyczny bądź leczniczy oczekuje, że będzie się wtedy czuł dobrze i komfortowo

 

 

Czy w swojej praktyce zawodowej dbasz o samopoczucie pacjentów?

Czy wiesz, co to jest kształtka rehabilitacyjna? Idealnym wyposażeniem do gabinetu masażu będzie wtedy wykorzystanie kształtek rehabilitacyjnych. Aby odpowiednio ułożyć pacjenta do masażu wykorzystamy wałek pod kolana, dla rozluźnienia odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Małe kształtki trapezowe wykorzystamy do podparcia głowy i kończyn górnych. Pacjent czuje się wtedy bezpiecznie i może się zrelaksować. Kształtki możemy wykorzystywać w przypadku wykonywania masażu w różnych pozycjach.

 

Pomoc

Jeśli mamy do czynienia z pacjentką w ciąży, wykonujemy wtedy masaż na boku. Niezbędne jest w tym przypadku wykorzystanie kształtki rehabilitacyjnej, aby bezpiecznie ułożyć przyszłą mamę. Kształtki rehabilitacyjne mają szerokie zastosowanie zarówno w ćwiczeniach kinezyterapeutycznych osób dorosłych, jak i dzieci, u sportowców czy u pacjentów z chorobami neurologicznymi. Każdy fizjoterapeuta powinien posiadać zestaw kształtek. U dzieci duże zastosowanie mają duże wałki, ćwicząc na nich możemy pracować nad odruchami równoważnymi oraz niwelowaniem powstałych asymetrii ciała. Róże formy kształtek np. w formie bujaka oraz żywe kolory zachęcają dzieci do uczestniczenia w rehabilitacji. Duże prostokątne wałki mogą służyć do pozycji relaksacyjnych jak i do ćwiczenia równowagi. Kluczową rolę kształtki odgrywają u pacjentów neurologicznych, po przebytych udarach mózgu, urazach czaszki czy ze stwardnieniem rozsianym. Pacjent przewlekle leżący jest narażony na liczne przykurcze oraz odleżyny.

 

Wtedy z pomocą przychodzą nam kształtki rehabilitacyjne pomagające w utrzymaniu prawidłowej pozycji ciała. Kształtki rehabilitacyjne są wykonane z trwałych materiałów, odpornych na zabrudzenia oraz proste w utrzymaniu. Nie ulegają zniszczeniu pod wpływem czyszczenia środkami dezynfekującymi, dzięki czemu mogą posłużyć długie lata.