Sposoby na testowanie wody

Te znane, ćwiczone regularnie w postaci humorystycznej porzekadło nie pozostało, wbrew pozorom, wykreowane przez ludzi stroniących od kąpieli czy prowadzenia sanitarnego stylu życia :). Ma ono niezwykle koherentne uzasadnienie – otóż w warunkach fizjologicznych karnację człowieka zamieszkuje tysiące wirusów będących naszymi komensalami. Oznacza to tyle, iż nie tworzą one dla nas żadnego niebezpieczeństwa, a część z nich dodatkowo „wyciera” bakterie chorobotwórcze, ochraniając nas przed infekcjami. Faktycznie się dzieje choćby w przypadku pałeczek kwasu mlekowego – jeżeli ich ilość w naszym organizmie zdecydowanie się obniży (między innymi na skutek długofalowego przyjmowania antybiotyków), w owym czasie grzyby (na ogół Candida albicans) mają duże pole do popisu.

badanie wody legionella

Nie musimy mnóstwo – a już powinniśmy biec do apteki, aby zaopatrzyć się w zbiór leków przeciwgrzybiczych. Biorąc regularne kąpiele oraz używając ogromnych ilości środków syntetycznych (żele pod prysznic, balsamy, mleczka do ciała) pozbywamy się ze skóry nie tylko tych „niedobrych”, jednak też niestety i tych „dobrych” bakterii. Nikt tu owszem nie namawia do całkowitego porzucenia kąpieli – wystarczy jednak robić to z głową, tak, aby nie emitować nieprzyjemnego zapachu. Należałoby także pamiętać, iż otoczenie wodne potrafi zagwarantować idealne warunki do rozwoju bakterii chorobotwórczych. Częstym kłopotem, z którym zdołamy się zetknąć, bywa infekcja bakterią Legionella pneumophila. Jest to drobnoustrój żyjąca w kranach, bojlerach, zbiornikach stojącej wody, która jest w stanie wywoływać (zwłaszcza u ludzi z obniżoną odpornością) zapalenie płuc, bądź również legionellozę – ciężką chorobę dróg oddechowych, potrafiących zakończyć się kostuchą.
Jak więc upewnić się, iż nie jesteśmy narażeni na zakażenie?

Dobrze jest co jakiś czas wykonać badanie wody Legionella pneumophila daje się dość bez trudu znaleźć, jeżeli więc okaże się, iż nasza woda jest porwana tych zarazków – zdołamy nocować spokojnie. Swobodnie można także co jakiś czas podgrzewać bojlery do temperatury 60 stopni – bywa to graniczna temperatura śmiertelna dla wirusów. Jeżeli mimo to zdecydowaliśmy się na badanie wody sanepid, po zgłoszeniu naszej prośby, powinien zająć się wszystkimi czynnościami. Jak widać – woda jest źródłem życia, aczkolwiek nawet ta „udobruchana” umie płatać nam figle – należałoby być zatem rozważnym!

Źródło: gp-lab.pl